My $250,000 Peanut Butter Sandwiches

Peanut butter sandwiches

I’m all for cutting costs, whether it’s with groceries, online shopping, taxes or wherever else I can. I’m not above saving a few dollars here and there because all of that money adds up. Want to see how much you can grow small amounts of money over time?

Let’s take my lunch as an example. Now ever since I was a kid, I loved peanut butter sandwiches. Not PB&J, mind you. I was never a fan of jelly…or fluff for that matter. I apologize to those of you who consider this sacrilegious. Anyway, I constantly ate peanut butter sandwiches for lunch.

I carried that love of peanut butter sandwiches into adulthood and regularly pack one in my lunch at work almost every day. I’ve taken a good deal of ribbing for my coworkers for this…”let me guess, another peanut butter sandwich?”

For me, it’s not a big deal. I don’t mind the repetitious lunch because my breakfasts and dinners have plenty of variety. I love the taste of them. They are quick to make in the morning, which is essential when also trying to get two little kids ready. But one of the most important reasons I love them, which I came to appreciate as an adult, they are ridiculously cheap to make.

Seriously, they’re so cheap! Me being the math nerd I am and always analyzing prices, I calculated the cost of my lunch:

Loaf of bread: $1.80 for 20 slices = $0.18/sandwich
Peanut butter: $4.50 jar (about 30 sandwiches) = $0.15/sandwich
Generic sandwich bag: $1.00 for 100 = $0.01/sandwich
Total cost of a PB sandwich = $0.34

I usually toss in an apple (about $0.35) and fill up a water bottle from the office water cool (about $0.00) and my typical lunch totals roughly 70 cents a day. Not too shabby, right?

So why the $250,000 peanut butter sandwiches?

If you’re buying lunch every day, you’re probably paying around $6 depending on where you eat and what you buy. $6 is probably reasonable considering the prices of fast food and fast casual restaurants. That’s $5.30 more than the peanut butter sandwich/apple/water lunch.

Now let’s say instead of spending that extra $5.30 on lunch, it gets invested instead. That difference totals to about $1,277.30 after accounting for weekends and 20 holiday/vacation days per year. Let’s plug that into a future value of money calculator (I love these things). If we invest that difference every year for 40 years assuming a 7% return, it would total about $255,000. For eating a cheaper lunch!

Now the point of this article isn’t to convince you to eat the same boring lunch every day for 40 years. The point is to show you that even a slight, simple change in your spending habits can have a significant impact down the road. Changing your eating habits for a single meal each day can add a quarter million dollars to your bottom line. Take a look at your expenses and see where you can cut costs. Even a little bit goes a long way over time.

About

View all posts by

6 thoughts on “My $250,000 Peanut Butter Sandwiches

  1. I wish I could show this to my coworkers. I also eat a PB-no-J sandwich very often. Some days I will bring in a ham and cheese sandwich if I bought cold cuts earlier in the week. I will also go out and buy food, so there is some variety. But it amazes me that coworkers will often order lunch EVERYDAY for $6-10 rather than bringing in food for a fraction of that price.

    As you’ve shown, that’s some pretty significant savings!

    Sincerely,
    ARB–Angry Retail Banker

    1. I’ve had conversations in the past with a coworker about how they didn’t have enough money for things as I literally watched them eat the $8 lunch they just bought. I was like this is either a joke or a complete lack of self-awareness! haha

  2. What does a pop tart do to all of your figures? I want revised numbers stat!! Put them in an excel sheet and foot the column!!! (I hope you get my joke and that I’m not making fun of you)

    1. Haha oh I get it. Swing around for the recalculation: pop tarts are like $2 for a box of 4 packs…50 cents per pack bringing the total price of the lunch to $0.85. Still acceptable!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *